Sedlec

Obec Sedlec se nachází v krásném koutu Jihomoravského kraje, nedaleko Pálavských vrchů. Díky úrodné půdě je obklopená vinohrady, idylu dokresluje rybník Nesyt. Jezdí sem turisté i přírodovědci z celého světa.

Líbilo se tu už lovcům mamutů, ale první písemná zmínka o Sedleci pochází až z roku 1305. Z historie se do dneška dochoval kostel a také areál bývalých sirných lázní, který je současným srdcem kultury.

kostel sv. Víta

Sirných pramenů je v Sedleci a okolí několik, zdejší voda vyniká obsahem léčivých látek. O rozkvět lázeňství se v kraji postarali novokřtěnci (Habáni), kteří prosluli mimo jiné svými léčitelskými schopnostmi. Za časů Rakouska-Uherska oblažovaly Sedlecké lázně kolem tisíce hostů ročně, provoz lázní však skončil v polovině 20. století.

Okolí Sedlece

Sedlec je součástí CHKO Pálava, regionem vede spousta cyklostezek i atraktivních turistických cest. Zastavte se u rybníka Nesyt (je největší na Moravě) nebo se pokochejte nádherným výhledem do krajiny z kopců u rakousko-české hranice. Biologové nesmějí vynechat Národní přírodní rezervaci Slanisko u Nesytu.

Ze Sedlece máte na dosah celý Lednicko-valtický areál, stačí si jen vybrat správnou cestu. Anebo pečlivě prozkoumejte sedlecká vína, ale pak nikam nejezděte a raději se tu ubytujte.